Kommande kubtävlingar

Nya tävlingar utlyses minst en månad i förväg. När nya tävlingar utlyses publiceras de här. Vad krävs för att tävla? Läs här.

Norrlandsmästerskapet 2024

8-10 November

Götalandsmästerskapet 2024

5-6 Oktober

Svealandsmästerskapet 2024

6-8 September
24 Hours in Åker 2024 6-7 Juli
Jukkasjärvi Midnight Sun 2024 28-30 Juni
Uppsalaligan 6: O2 – 2024 24 Juni
Stockholmsligan 413: Kalle i Kubik – 2024 19 Juni
Uppsala Summer Cubing 2024 15 Juni
Vännäs & Friends 2024 14-16 Juni
West Coast 3: Trollhättan 2024 8-9 Juni
Nacho-nal Day FMC Täby 2024 6 Juni
Bromma Open 2024 5 Juni
FMC 2024 (Borås) 1 Juni
Big Cubes in Borås 2024 1 Juni
3:e Lördagskuben i Västerås 2024 1 Juni
Uppsalaligan 5: Clover – 2024 30 Maj
Clockeborg 2024 25-26 Maj
Stockholmsligan 396: Pengabingen i Fara – 2024 23 Maj

Avslutade tävlingar 2024

50 Years of Cubing – Vallentuna 2024 19 Maj

Swedish Championship 2024

10-12 Maj
Swedish FMC Championship 2024 5 Maj
Örebro Side Events 2024 4 Maj
Stockholmsligan 432: Fel Färg i Ankeborg – 2024 1 Maj
Kublördag Jönköping I – 2024 27 April
Uppsalaligan 4: Emoji – 2024 22 April
Squockholm Open 2024 21 April
Linghem Open 2024 20 April
Gutekuben 2024 13 April
Blind and Fun in Landvetter 2024 13 April
Stockholmsligan 388: Piratens Hämnd – 2024 9 April

Cuboss Open 2024

6-7 April
Uppsalaligan 3: Puppet – 2024 25 Mars
2:a Lördagskuben i Västerås 2024 23 Mars
Borlänge Open 2024 16-17 Mars
Stockholmsligan 255: Den Gåtfulla Masken – 2024 14 Mars
First Solves Herrljunga 2024 9-10 Mars
Kanonkuben 2024 2-3 Mars
First Friday First FMC 2024 1 Mars
Uppsalaligan 2: Leap – 2024 29 Februari
Stockholmsligan 380: Det Hänger på Håret – 2024 28 Februari
Uppsala Winter Cubing 2024 24 Februari
West Coast 2: Mölnlycke 2024 23-24 Februari
Big Cubes in Stafsinge 2024 17-18 Februari
Stockholmsligan 358: Snabba Pengar – 2024 7 Februari
1:a Lördagskuben i Västerås 2024 3 Februari
All Events In Stockholm 2024 28 Januari
Folkets Kub Alvesta 2024 27-28 Januari
Uppsalaligan 1: Mixup – 2024 22 Januari
West Coast 1: Trollhättan 2024 20-21 Januari
Come Back to Landvetter 2024 13-14 Januari
Strängnäs Open 2024 13 Januari
Stockholmsligan 292: En Mogen Mandarin – 2024 11 Januari
Curtan Cubing Contest 2024 6-7 Januari

Avslutade tävlingar 2023

Stockholmsligan Final: Spökboll – 2023 21 December
Uppsalaligan Final: Octahedron – 2023 18 December
Jönköpingsligan Final: Kebabpizza 2023 12 December
SveKub Super League Final: Uppsala 2023 8-10 December
Stockholmsligan 6: Curling – 2023 6 December
Björneborg Winter 2023 2-3 December
Jönköpingsligan 5: Calzone 2023 28 November
Stockholmsligan 5: Handball – 2023 23 November
Ekerö Open 2023 19 November
Cuberås 2023 18 November
Jönköpingsligan 4: Quattro Stagioni 2023 14 November
Uppsalaligan 3: Triple Cube I – 2023 13 November
Falukorv Open 2023 11-12 November
Hallsberg Open 2023 11 November
Stockholmsligan 4: Ice Hockey – 2023 8 November
Stockholm Mental Meltdown 2023 5 November
Tofta Autumn Open 2023 4-5 November
SveKub Super League VIII: Jönköping 2023 28-29 Oktober
Uppsalaligan 2: Five Axis Cube – 2023 23 Oktober
Stockholmsligan 3: Discgolf – 2023 19 Oktober
Jönköpingsligan 3: Capricciosa 2023 17 Oktober
Fyris NxNxN ‘n Side 2023 14 Oktober
Stockholmsligan 2: Table Tennis – 2023 9 Oktober
SveKub Super League VII: Herrljunga 2023 7-8 Oktober
Jönköpingsligan 2: Vesuvio 2023 3 Oktober
Stockholmsligan 1: Floorball – 2023 28 September
Jönköpingsligan 1: Margherita 2023 19 September
Uppsalaligan 1: Troy 3D Star – 20233 18 September
Big SolleNxNxNtuna 2023 17 September
Lördagskuben Skillingaryd 2023 16 September
SveKub Super League VI: Ljusdal 2023 9-10 September
Pace Blind ‘n Crazy Stockholm 2023 3 September
Back to School Stockholm 2023 26 Augusti
Vardagscubing V – Norrköping 2023 25 Augusti
Tofta Summer Open 2023 12-13 Augusti
Landvetter Open 2023 5-6 Augusti
Stockholm Mental Breakdown 2023 5 Augusti
Gotland Open 2023 29-31 Juli
24 Hours in Flen 2023 22-23 Juli
Björneborg Weekend 2023 8-9 Juli
Jönköpingsligan Final: Tattoo 2023 27 Juni
Uppsalaligan Final: Mangifera Indica – 2023 26 Juni
Sotenäs Summer Solving 2023 24-25 Juni
Stockholmsligan Final 2023 21 Juni
SveKub Super League V: Uppsala 2023 16-18 Juni
Jönköpingsligan 6: Heroes 2023 12 Juni
Stockholmsligan 10: The Villans – 2023 8 Juni
Swedish Championship 2023 3-5 Juni
Jönköpingsligan 5: Euphoria 2023 30 Maj
Uppsalaligan 3: Vaccinium Oxycoccos – 2023 29 Maj
Swedish FMC Championship 2023 28 Maj
Stockholmsligan 9: The Foxes – 2023 24 Maj
Clockeborg 2023 20-21 Maj
Tumba Open 2023 20 Maj
Jönköpingsligan 4: Take me to your heaven 2023 15 Maj
Nyköping Side Events 2023 13-14 Maj
Stockholmsligan 8: The Cottagers – 2023 11 Maj
Uppsalaligan 2: Malus Domestica – 2023 8 Maj
Nacka Open 2023 6 Maj
Jönköpingsligan 3: Fångad av en stormvind 2023 2 Maj
SveKub Super League IV: Flen 2023 29-30 April
Stockholmsligan 7: The Magpies – 2023 25 April
Uppsalaligan 1: Lycium Barbarum – 2023 24 April
Squockholm Open 2023 22 April
Jönköpingsligan 2: Diggiloo Diggiley 2023 18 April
Cuboss Open 2023 15-16 April
Stockholmsligan Easter Special: The Toffees – 2023 10 April
Jönköpingsligan 1: Waterloo 2023 4 April
SveKub Super League III: Stockholm 2023 1-2 April
Stockholmsligan 6: Red Devils – 2023 29 Mars
Hudiksvall Open 2023 25-26 Mars
Navet Open 2023 25-26 Mars
Mölnlycke Open 2023 18-19 Mars
Stockholmsligan 5: The Reds – 2023 16 Mars
Clockholm Open 2023 11 Mars
Vardagscubing IV – Gamla Uppsala 2023 7 Mars
SveKub Super League II: Hässleholm 2023 4-5 mars
Stockholmsligan 4: The Blues – 2023 1 Mars
Kalmar Cubing 2023 18-19 Februari
Stockholmsligan 3: The Hammers – 2023 16 Februari
Herrljunga Open 2023 11-12 Februari
Vardagscubing II – Ålidenskolan Open B 2023 3 Februari
Vardagscubing II – Ålidenskolan Open A 2023 3 Februari
Stockholmsligan 2: Spurs – 2023 1 Februari
SveKub Super League I: Falkenberg 2023 28-29 Januari
Stockholmsligan 1: The Gunners – 2023 19 Januari
Kubsala Winter 2023 13-15 Januari
Nyköping Winter Cubing 2023 7-8 Januari

Avslutade tävlingar 2022

Twixmas Jönköping 2022 28-29 December
Vardagscubing II – Hive B 2022 26 December
Vardagscubing II – Hive A 2022 26 December
Top 75% Proceed in Sala 2022 17-18 December
Malmö Cube Contest 2022 11 December
Vardagscubing I – Uppsala 2022 28 November
Frösö Cubing 2022 19-20 November
Swedish FMC Championship 2022 6 November
Swedish Championship 2022 28-30 Oktober
Herrljunga Open 2022 14-16 Oktober
Södertälje Autumn 2022 1 Oktober
Gbg Summer Cubing 2022 3-4 September
Fyris Side ‘n Blind 2022 21 Augusti
Warm Up Stockholm 2022 9-10 Juli
Mental Warm Up Arlanda 2022 7 Juli
Fyris Cubing 2022 11-12 Juni
Hive Blind 2022 21 Maj
Popular ‘n Blind Flen 2022 29 April – 1 Maj
Vännäs & Friends 2022 1-3 April
Kubkvarna 2022 5-6 Mars

Avslutade tävlingar 2021

Stockholm VRG 2021 27-28:e November
Swedish Championship 2021 5-7:e November
Norrkubing 2021 2-3:e Oktober
Flen – Lilla Manschetten 2021 5:e September 2021
Flen – Stora Manschetten 2021 4:e September 2021
Welcome Back Again Jkpg 2021 14-15:e Augusti 2021

Avslutade tävlingar 2020

Welcome Back Jönköping 2020 26-27:e September 2020
Side ‘n Blind Forserum 2020 6-8:e Mars 2020
Popular ‘n Blind Flen 2020 31:a jan – 2:a feb 2020
Södertälje New Year 2020 4:e Januari 2020

Avslutade tävlingar 2019

SSL Final Stockholm 2019 7-8:e December
Blind in the Water Tower 2019 17:e November
SSL 4 Sundsvall 2019 2-3:e November
Värnamo Cube Days 2019 5-6:e Oktober
Norrkubing 2019 13-15:e September
SSL 3 Varberg 2019 3-4:e Augusti
Jönköping Side Events 2019 10-11:e Augusti
Swedish Decathlon Challange 2019 22-23:e Juni
Swedish Championship 2019 30:e Maj – 2:a Juni
Valborg Cubing 2019 3-5:e Maj 2019
Tullinge Basement Blind 2019 27:e April 2019
SSL 2 Skurup 2019 13-14:e April
SSL 1 Åkers Styckebruk 2019 9-10:e Mars
Kubkvarna Winter 2019 26-27:e Januari

Avslutade tävlingar 2018

Flen Christmas Sleepover 2018 30:e November – 2:a December
Nordic Championship 2018 2-4:e November
Sala Summer Blind 2018 11:e Augusti
Swedish Decathlon Challenge 2018 30:e Juni – 1:a Juli
Swedish Championship 2018 11-13:e Maj
Royal Corner Twist 2018 31:a Mars – 1:a April
Don’t Peek 2018 3:e Februari

Avslutade tävlingar 2017

SSL Final Borås 2017 2-3:e December
SSL 4 Mora 2017 11-12:e November
SSL 3 Kungsbacka 2017 30:e September – 1:a oktober
Anders Larsson Memorial 2017 17:e September
Twist and Shout Summer 2017 29-30:e Juli
Swedish Championship 2017 26-28:e Maj
Swedish Decathlon Challenge 2017 29-30:e April
SSL 2 Stockholm 2017 8-9:e April
SSL 1 Jönköping 2017 4-5:e Mars
Flen New Year’s Blind 2017 14:e Januari

Tävlingar från tidigare år

Alla officiella kubtävlingar listas på World Cube Association. Klicka här för att se alla officiella svenska kubtävlingar som varit.

⟵ Tillbaka till mer Speedcubing